Choroby układu krążenia u mężczyzn

Problemy z układem krążenia dotykają coraz więcej osób. Przez wiele lat pokutowało stwierdzenie, że tego typu choroby dotyczą głównie mężczyzn, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia, przez co są wiecznie zmęczeni i zestresowani. W dzisiejszych czasach na problemy z krążeniem narzekać może każdy - bez względu na płeć czy wiek. Współczynnik może jednak przechylać się nieco w stronę mężczyzn, gdyż to oni z reguły rzadziej korzystają z opieki medycznej i bagatelizują nawet bardzo niepokojące objawy. 

Czynniki ryzyka

Wystąpienie zawału serca czy też udaru mózgu może mieć różne przyczyny. Jako te najbardziej popularne wymienia się przede wszystkim prowadzenie niezdrowego trybu życia. Unikanie aktywności fizycznych, nieprawidłowa dieta uboga w minerały, za to opierająca się na tłustych czy słodkich potrawach - tego typu zachowania to prosta droga do nabawienia się poważnych problemów z układem krążenia. 

Zapobieganie chorobom układu krążenia to przede wszystkim ogromna zmiana trybu życia. Osoby, które chcą uchronić się przed takimi przykrymi doświadczeniami, powinny przede wszystkim całkowicie unikać dymu tytoniowego - zaprzestać palenia, ale też unikać biernego wciągania dymu do płuc. Równie ważny w zapobieganiu chorobom serca czy mózgu jest również aktywny wypoczynek. Zajęcia fizyczne doskonale wpływają nie tylko na kondycję, ale również samopoczucie każdego człowieka. 
Szczególną rolę pełni także sposób odżywiania. Ważne, by unikać alkoholu oraz potraw tłustych, które nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Dieta taka powinna być zatem urozmaicona i bogata w różnego rodzaju składniki mineralne. 

Przewlekłe choroby - takie jak na przykład cukrzyca, również mogą doprowadzić do poważnych zmian w układzie krążenia. Mogą one mieć ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale nawet na życie takiej osoby. Ważne zatem, aby odpowiednio leczyć i skutecznie monitorować rozwój takiej choroby. Przyjmowanie leków, jak również zmiana trybu życia, oddali od każdego widmo zbliżającej się choroby wieńcowej czy też udaru mózgu. Warto również robić okresowe badania oraz mierzyć sobie ciśnienie - takie zabiegi pozwalają wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości, a tym samym zapobiec rozwojowi jakiejś choroby. 

Choroby układu krążenia u mężczyzn - dlaczego tak częste?

Wszelkie schorzenia układu krążenia dotyczą niestety zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku tych drugich ryzyko powikłań czy też nawracania danego schorzenia jest o tyle duże, że to właśnie ta płeć bagatelizuje sobie często występujące objawy. Mężczyźni nie są również skłonni chodzić do lekarza - takie wyjścia są dla nich wstydliwe i niekomfortowe, zatem najczęściej wolą przecierpieć i przeczekać, aż sytuacja rozwiąże się sama. 

Oczywiście nie można generalizować - sytuacje są różne i trudno jednoznacznie stwierdzić, kto i z jakich przyczyn najczęściej zapada na choroby układu krążenia. Są one bowiem bardzo niebezpieczne - bez względu na płeć czy wiek osoby, które zapadły na którąś z nich. Kompleksowe badania, zdrowy tryb życia i monitorowanie stanu swojego zdrowia - te czynniki mogą przynajmniej w pewnym stopniu zapobiec którejś z chorób układu krążenia. 

Podobne artykuły

Choroby układu krążenia u mężczyzn.


Nasi partnerzy