Sportowy garnitur

Czym różni się garnitur sportowy od formalnego? Wbrew powszechnemu mniemaniu są to zupełnie inne zestawienia, które mężczyzna ubiera by osiągnąć zamierzony efekt. Garnitur to element garderoby, który kojarzy się zwykle z biznesowym dress codem. Jeżeli chcesz pokazać klasę w stylu sportowej elegancji, musisz na początek zrozumieć, czym różni się garnitur sportowy od garniturowego?

Tkanina

Najważniejszą różnicę najtrudniej zobaczyć na pierwszy rzut oka. Chodzi o tkaninę, to ona sprawia, że garnitur uznamy za formalny, czy też nieformalny i sportowy. Tkaniny formalne są gładkie i często delikatnie połyskliwe, z kolei materiały nieformalne, których gama jest nieporównywalnie większa i mniej zdefiniowana, to wszystkie te, które mają wzory, gruby splot i interesującą fakturę. Te drugie są matowe i chropowate, dzięki czemu miękko odbijają światło. To właśnie materiał definiuje poziom formalności i nie ma można mówić o sportowym garniturze, bez nieformalnej tkaniny.

Krój i detale sportowego garnituru

Kolejne różnice to krój i detale. W garniturach nieformalnych kształt ramion ma być miękki, bowiem ma on sugerować swobodę i niezobowiązujący charakter ubrania, zamiast konieczności podporządkowania się – co ma miejsce w zestawieniach formalnych, które mają większe wkładki podkreślające szerokość ramion. Garnitur sportowy jest szyty w taki sposób, aby w żadnym wypadku nie ograniczał ruchów i komfortu danej osoby. W marynarce tego zestawienia pojawia się często półpodszewka, która minimalizuje jej konstrukcję. Kolejnym wyróżnikiem sportowego garnituru są… rękawy. Klasyczny garnitur musi mieć na tyle szerokie rękawy, aby możliwe było noszenie koszuli z mankietami na spinki. Natomiast w stylizacjach, pretendujących do miana sportowej elegancji, mankiety nie mogą się pojawić, ponieważ spinki sugerują formalność. W tej sytuacji niezwykle atrakcyjnie wyglądają wąskie rękawy, nadające lekkości sylwetce, które sprawdzają się wokół mankietu koszuli zapinanego na guzik.

Sportowe garnitury nie wymagają noszenia spodni w kant, ponadto projektanci mają większą swobodę w doborze elementów takich jak nakładane lub skośne kieszenie, dodatkowe dziurki na guziki, szerszy wybór materiałów, z którymi pracują, umożliwiający na przykład w przypadku marynarek tweedowych, łączenie ich z zamszowym lub skórzanym kołnierzem czy łatami na rękawach. Każdy z nich obniża wrażenie formalności stroju, ale dobierając je do swojego ubrania, trzeba uważać, aby nie przesadzić. Garnitur sportowy często ma z tyłu jedno rozcięcie, ale równie dobrze może mieć dwa – dając łatwiejszy dostęp do kieszeni spodni.

Wykończenie sportowego garnituru

Aby dobrze wykończyć wygląd sportowego garnitury wybierz chinosy. Jeżeli okazja pozwala na więcej relaksu połącz ze sportowym garniturem, koszulkę bez kołnierza i trampki. W szczególności połączenie tradycyjnej granatowej marynarki z białymi chinosami może stworzyć stylowe zestawienie z zabawnym, morskim akcentem.

Nasi partnerzy