Jak wyhodować idealny wąs?

Jeszcze parę lat temu wydawało się, że wąs dołączył na wymarłych trendów. Dawniej, w latach 30. i 40. XX wieku był symbolem męskości, gdy zdobił twarze ikon filmu, takich jak Clark Gable i Errol Flynn, wraz z monoklem, melonikiem i laską – przedmiotami, które również niegdyś były wyznacznikami mody. Stracił jednak popularność w latach 80. zeszłego wieku – choć nadal czaił się na twarzach tu i ówdzie, jak u Toma Sellecka czy „nieznanego mężczyzny z końca XX w”. Wkrótce zaczął być uważany za niepotrzebną osobliwość, a czasem wręcz był przerażający. Podobnie jak w przypadku innych trendów, wąsy znów stały się modne i wracają znad krawędzi niebytu. Poniżej zatem krótki poradnik, jak wyhodować idealny wąs na swojej twarzy?

Zacznij od brody 

Włosy na górnej wardze mogą początkowo wyglądać cienko i być rzadkie. By uniknąć niezręcznych komentarzy, rozważ wyhodowanie włosów na twarzy, a następnie, gdy wąsy będą już grubsze, usuń resztę brody lub stopniowo przycinaj wszystkiego oprócz wąsów, tak, aby przejście było mniej gwałtowne. Pamiętaj by w czasie, gdy twoja twarz jest zarośnięta pielęgnować całą brodę.

Zainwestuj w dobrej jakości trymer

Gdy zamierzasz hodować zarost – niezależnie, czy będzie to jedynie broda, czy wąsy, dobrze jest zainwestować w trymer przeznaczony do utrzymywania zarostu w ryzach. Zdecydowanie łatwiej jest precyzyjnie kształtować wąsy za pomocą trymera elektrycznego niż zwykłej maszynki do golenia (takiej, którą używasz by całkowicie usunąć owłosienie z twarzy). Przyzwoity akumulatorowy trymer do brody znajdziesz dzisiaj w większości sklepów. Są one dostępne z różnymi kształtami osłon i opcjami zmiany rozmiaru, co ułatwia nadanie wąsom pożądanego kształtu i utrzymanie ich w ryzach.

Przycinaj lub usuwaj zarost tam, gdzie nie chcesz go mieć

Zazwyczaj wąsy sięgają do boków ust, podczas gdy włosy na górnej wardze pozostają nietknięte. Jak ukształtować idealny wąs? Wystarczy usuwać z twarzy zarost, którego nie chcesz. Po przycięciu wstępnego kształtu, jaki chcesz uzyskać, zostaw go w spokoju. Regularnie gol i kontynuuj przycinanie pozostałych obszarów twarzy tak, by wąsy wyróżniały się nad resztą włosów na brodzie.

Bądź cierpliwy 

Wąsy zazwyczaj rosną powoli. Chociaż u niektórych mężczyzn włosy na twarzy mogą rosnąć dość szybko, u innych – w zależności od rodzaju wąsów, które chcesz wyhodować, i prędkości, z jaką rośnie twoja broda – może to zająć od kilku tygodni do ponad miesiąca. Wbrew powszechnemu przekonaniu regularne przycinanie brody nie powoduje, że „odrasta ona grubiej”. Pamiętaj, by nie dać się naciągnąć na magiczne środki na porost wąsów. Nie ma klinicznych dowodów na ich skuteczność. Aby przyspieszyć proces, wystarczy użyć podstawowych technik zdrowotnych. Utrzymuj dietę bogatą w białko, tłuszcze nasycone oraz witaminy A, E i C, zapewnij sobie wystarczająca ilość ćwiczeń i odpoczynku, a przede wszystkim utrzymuj twarz w czystości.

Wyhodowałeś idealny wąs - pora nadać mu styl

Wreszcie, gdy zarost na Twojej twarzy pokaże na co go stać, możesz zacząć myśleć o stylu, w jakim go uformujesz. Ale to już temat na inny artykuł.

Podobne artykuły

Skórzana męska ramoneska.


Jak wyhodować idealny wąs?.


Lumberseksualny wygląd prawdziwego faceta.


Jak powinien wyglądać facet z klasą?.


Nasi partnerzy