Skórzana męska ramoneska

Perfecto to marka skórzanych kurtek motocyklowych wzorowanych na ubiorach kawalerii, zaprojektowanych przez Irvinga Schotta i wyprodukowanych przez amerykańską firmę odzieżową Schott NYC. Kurtki te charakteryzują się kilkoma stałymi cechami: zawsze mają podwójne klapy z ćwiekami, przesunięty w bok zamek błyskawiczny i przyszyty pas do ściągania. Niektóre skórzane męski ramoneski posiadają też zwiększoną liczbę kieszeni oraz naramienniki.

Jak Perfecto stało się ramoneską

Pierwsza kurtka Perfecto została wprowadzona w 1928 r., co czyni ją pierwszą skórzaną kurtką motocyklową w takim stylu. Kurtki te spopularyzowały ikony kina i muzyki rockowej, takie jak Marlon Brando w przełomowym filmie „Dziki” z 1953 r., czy pionierzy punk-rocka The Ramones w latach 70. To dzięki nim, kurtki Perfecto zyskały miano Ramoneski. Później jej styl rozwijali także projektanci mody, tacy jak Jean Paul Gaultier w latach 80.
Schott, rosyjski imigrant, założył firmę produkującą odzież przeznaczoną dla motocyklistów w 1913 r. Swojej marce nadał nazwę ulubionego cygara, ponieważ uważał, że jego nazwisko nie będzie dobrze promować sprzedaży odzieży.
Uważa się, że Perfecto to pierwsza kurtka zaprojektowana z zamkiem błyskawicznym, która od tego czasu określa styl i wygląd kurtek motocyklowych Początkowo przeznaczona była wyłącznie jako ubiór dla motocyklistów, ale z czasem, szczególnie na przełomie lat 60. i 70. stała się swoistą ikoną osób powiązanych z różnymi odmianami muzyki rockowej, zwłaszcza heavymetalowej.  Stało  się to za sprawą zespołów takich, jak Black Sabbath, a w Polsce tzw. „depeszowców”, czyli fanów zespołu Depeche Mode.

Kultowe modele męskiej ramoneski

Pod koniec lat 40. Schott Bros wprowadził nową męską skórzaną ramoneskę opartą na oryginalnym wzornictwie Perfecto o nazwie 613. Zyskała ona miano „One Star”, ponieważ na każdym naramienniku miało jedną gwiazdkę. 613-ki mają obcisły, dopasowany krój, które doskonale nadaje się do jazdy na motocyklu, choć wedle dzisiejszych standardów są za krótkie.
Na początku lat 50. Schott wprowadził model 618. Kurtka ta jest identyczna z modelem 613, ale nie ma charakterystycznych gwiazd. W Dzikim gwiazdy na naramiennikach i zatrzaski na kołnierzu kurtki Marlona Brando nie były oryginalne, ale zostały dodane do kurtki na potrzeby filmu. Jej popularność i związek z filmem Dziki doprowadziły do tego, że sprzedaży kurtek Perfecto 618 została zakazana w wielu rejonach Anglii i USA, bowiem stałe się one symbolem zbuntowanej młodzieży.
Klasyczne ramoneski Perfecto 613 i 618 są produkowane od ponad 50 lat, więc ustalenie, kiedy powstała oryginalna kurtka, może być trudne. Ceny oryginalnych produktów Schotta przekraczają 700 USD, na szczęście wiele innych firm dostrzegło popyt na podobne skórzane kurtki w stylu ramonesek i obecnie znajdziemy je w ofercie m.in. takich marek i projektantów jak Calvin Klein, Guess czy Reserved. Jeżeli jednak chcemy zachować właściwy styl męskiej ramoneski pamiętajmy o tym, by była wykonana z dobrej jakości skóry oraz o podwójnych klapach z ćwiekami, przesuniętym w bok, asymetrycznym zamku błyskawicznym i przyszytym pasie.

Nasi partnerzy