Auto a charakter mężczyzny

Przekonanie, że na podstawie modelu samochodu, można konkretnie określić jego właściciela, jest wciąż obecne w ogólnych stereotypach. Czy posiadanie danego pojazdu faktycznie może powiedzieć coś o kierowcy? 

Najczęściej wybierane marki

W internecie znaleźć można wiele zestawień, które na podstawie marki auta określają charakter jego posiadacza. Oto lista kilku najbardziej popularnych stereotypów związanych z posiadaniem auta i cechami osobowości jego właściciela:

  • BMW - w oczach większości właściciel takiego samochodu to najczęściej umięśniony mężczyzna, który poza rwaniem się do bójki, nie ma do zaproponowania nic interesującego;
  • Volvo - markę tę zazwyczaj wybierają mężczyźni posiadający potomstwo i prowadzący stateczny tryb życia;
  • Mercedes - samochody tej marki wybierane są przez zamożnych biznesmenów, którzy chcą pokazać całemu światu, jak wielki sukces odnieśli i na jakie udogodnienia ich stać;
  • Hammer - to bardzo wytrzymałe pojazdy, którymi można wjechać praktycznie wszędzie. Kierowcy takich samochodów są zatem pewni siebie i cenią sobie głośny ryk silnika podczas jazdy;

 

Zestawienie takie jest oczywiście mocno krzywdzące. Bardzo trudno generalizować i konkretnie stwierdzić, jakim człowiekiem jest właściciel danego pojazdu. Takie stereotypy dotyczą również sposobu jazdy czy wielkości posiadanego samochodu.

Szybka jazda samochodem - choć wielu mężczyznom może sprawiać przyjemność  - jest niezwykle niebezpieczna. Takich kierowców nazywa się zazwyczaj piratami drogowymi. Po szybkości ich auta, a także nierozważnego prowadzenia samochodu łatwo stwierdzić, że za kółkiem siedzi nieodpowiedzialna osoba, która nie liczy się w ogóle z jakimikolwiek konsekwencjami swojego zachowania. 

Podobnie jest w przypadku, gdy zauważamy na ulicy duże, sportowe auto, które na dodatek jest bardzo głośne. Dźwięki silnika w takim pojeździe świadczą o jego możliwościach na drodze i sprawiają, że jego właściciel czuje się niebywale dumny. Obserwujący taki pojazd szybko może dojść do wniosku, że ma do czynienia z facetem o niezwykle małej pewności siebie, który musi sobie tę dolegliwość jakoś rekompensować. Warto pamiętać również o aktualnym wciąż stereotypie, że im większy samochód, tym mniejszy penis, a w najgorszym przypadku - całkowita impotencja. 

Obrywa się też niejako właścicielom samochodów hybrydowych. To z reguły (oczywiście według stereotypów) wrażliwi na środowisko i innych ludzi inteligenci, którzy nie potrzebują słyszeć ryku silnia, by poczuć się dobrze. Posiadanie danej marki samochodu może również mówić wiele na temat poglądów politycznych danej kierowcy - ci, którzy wybierają nieszkodliwe dla środowiska hybrydy czy mało palące samochody, zazwyczaj posiadają lewicowe poglądy. Posiadający SUV-y czy inne samochody rodzinne są głównie konserwatystami, którzy dbają o rodzinę i różne, podobne temu świętości. 

Auto a charakter mężczyzny - fakt czy mit?

Precyzyjne określenie osobowości mężczyzny na podstawie posiadanego przez niego samochodu nie jest wcale proste. Funkcjonujące wciąż stereotypy - choć w kilku sytuacjach mogą się sprawdzać - są zazwyczaj mocno krzywdzące. Nie warto się zatem nimi kierować, gdyż każdy mężczyzna ma swoje własne przyzwyczajenia i indywidualne wybory.

Nasi partnerzy