Auto wizytówką mężczyzny

Posiadanie samochodu stało się nie tylko sposobem na pokazanie swojego statusu społecznego, ale również stanowi wizytówkę prowadzonego trybu życia. Oczywiście takie zestawienia są w dużym stopniu generalizacją i w wielu przypadkach mogą być po prostu krzywdzące. Tego typu stereotypy nadal jednak istnieją i mają duże grono swoich zwolenników.

Osobowość kierowców a ich pojazdy

Utarło się wiele stereotypów mówiących o tym, jacy mężczyźni wybierają daną markę samochodu. Jednym z nich jest na przykład fakt, że właściciele pojazdów marki BMW są nieodpowiedzialni, a także bardzo nieuważni na drodze. Opisuje się ich jako chodzących na siłownie osiłków, którzy lubią szybką jazdę - nawet w terenie zabudowanym. Innym stereotypem, który bezpośrednio dotyczy marki, jest ta z Mercedesem. Kierowcy takich pojazdów są zazwyczaj postrzegani jako godni zaufania - mogą zatem być doskonałym partnerem w interesach, gdyż z pewnością osiągnęli już niejeden sukces - o czym świadczy prestiż posiadanego przez nich samochodu. Warto jeszcze wspomnieć o SUVach, czyli dużych, rodzinnych samochodach. Właściciele takiego pojazdu - jeśli wierzyć stereotypom - są całkowicie oddani swojej rodzinie. To osoby, które chętnie pomogą w przeprowadzce, bądź innych pracach wymagających sporej ilości wolnego czasu.
 
Stereotypy tego typu dotyczą również w dużym stopniu wielkości oraz mocy danego auta. Przyjęło się bowiem, że właściciele dużych i nowoczesnych samochodów rekompensują sobie tym inne braki - na przykład zaburzenia erekcji czy niewystarczające umiejętności w życiu seksualnym. Duży samochód będzie zatem przedłużeniem zbyt małego członka. Pogląd ten jest dość popularny, chociaż oczywiście bardzo krzywdzący. Podobnie sprawa wygląda z kierowcami, którzy posiadają sportowe samochody - takie osoby według opinii wielu ludzi są nastawione jedynie na szybkie romanse - a co za tym idzie: nie warto zawracać sobie nimi głowy, jeśli poszukuje się stabilnego związku. 

Auto jest z pewnością wizytówką mężczyzny

Stwierdzenie, że każdy mężczyzna dba odpowiednio o swój pojazd, a każdą rysę traktuje bardzo personalnie, nie jest do końca prawdziwe. Oczywiście trzeba zgodzić się z tym, że auto jest w pewnym stopniu wizytówką kierowcy. Przesadna dbałość dotyczyć może pedanta bądź osoby, której wygląd - z powodów zawodowych bądź różnych innych - musi być nienaganny. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie auto stanowi po prostu element pracy i jest niezbędny do jej wykonywania. Widuje się przecież zaniedbane taksówki czy samochody ciężarowe, których właściciel nie chce lub nie ma czasu się tym zająć. Generalizacja jest zatem nie tylko krzywdząca, ale często po prostu mylna.
 
Każdy mężczyzna jest inny, a zatem lubi inne pojazdy i ma odmienne podejście do życia. Trudno zatem generalizować i przyporządkowywać daną markę samochodu do wybranego faceta. Pewne jest natomiast to, że posiadanie samochodu jest w wielu grupach społecznych wyznacznikiem sukcesu i zaradności życiowej. Niektórzy mężczyźni ulegają łatwo takiej presji i inwestują w zakup samochodu - im większego i o większej mocy silnika - tym lepiej dla ich wizerunku. 

Nasi partnerzy