Co warto wiedzieć o impotencji?

Gdy mężczyznę po raz pierwszy spotykają problemy z erekcją, tłumaczy sobie, że to chwilowe, że to tylko gorszy dzień. Gorzej, jeżeli sytuacja zaczyna się powtarzać, wówczas zaczyna szukać przyczyny, bowiem sprawność seksualna definiuje męskość. Na siłę próbuje sobie i partnerce udowodnić, że problem nie istnieje, zaś kolejne niepowodzenia sprawiają, że czuje się coraz gorzej. Choć specjaliści szacują, że na całym świecie przez zaburzenia wzwodu cierpi 152 mln mężczyzn – impotencja nadal traktowana jest jako temat tabu.  Jeżeli żaden z partnerów nie potrafi skutecznie poruszyć tego tematu, ludzie oddalają się od siebie. Tymczasem impotencję można dziś skutecznie wyleczyć.

Co może być przyczyną zaburzeń wzwodu?

Erekcja jest efektem złożonego zespołu neurobiologicznych zdarzeń, w których pośredniczą sygnały chemiczne i hormonalne, obejmujące mózg, nerwy, naczynia krwionośne i oczywiście elementy strukturalne samego penisa. Wszystko, co zakłóca którykolwiek z tych fizjologicznych elementów męskiej reakcji seksualnej, może powodować zaburzenia erekcji. U młodych mężczyzn często przyczyną są czynniki psychogenne. Uogólniony lęk uruchamia mechanizm „ucieczki lub walki”, działający poprzez odprowadzanie krwi z narządów, które są zbędne w niebezpiecznej sytuacji (wbrew pozorom należy do nich również penis). 
Ponadto, każda choroba wpływająca na przepływ krwi w organizmie, może powodować zaburzenia wzwodu – należą do nich takie choroby, jak nadciśnienie, choroby serca, wysoki poziom cholesterolu czy cukrzyca. Ich leczenie można rozwiązać problem zaburzeń erekcji. Zaburzenia wzwodu mogą powodować także niektóre leki oraz niezdrowy styl życia (papierosy, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta). Pamiętajmy też, że zupełnie normalnym zjawiskiem jest wydłużenie czasu uzyskania erekcji wraz z wiekiem. Proces starzenia się organizmu dotyczy także i tej intymnej sfery życia, choć i w tym aspekcie można sprawić, by problemy ze wzwodem były jak najmniej dokuczliwe.

Twój partner powinien wiedzieć o impotencji

Lekarze różnie klasyfikują zaburzenia wzwodu w zależności od stopnia nasilenia problemu. Umiarkowana postać impotencji charakteryzuje się już tym, że mężczyzna rzadko uzyskuje satysfakcję ze stosunku seksualnego, zaś z ciężką postacią zaburzeń wzwodu mamy do czynienia wtedy, gdy mężczyzna rzadko lub prawie nigdy nie uzyskuje satysfakcji z seksu. Gdy przyznamy się przed sobą, do tego, że mamy problem, czekają nas dwie rozmowy – z lekarzem i naszą partnerką. Podczas rozmowy z partnerką, unikajmy oskarżenia kogokolwiek o wywołanie problemu, a raczej powinniśmy dać sygnał, że mamy kłopot i chcemy o nim porozmawiać właśnie z drugą stroną, ze względu na darzone nią zaufanie. Po rozmowie z partnerką, przyjdzie czas na rozmowę z lekarzem. Pamiętajmy, że nawet łagodne zaburzenia wzwodu mogą wywoływać mnóstwo negatywnych uczuć, takich jak poczucie straty. Dlatego szczera, uczciwa rozmowa z partnerką zapobiegnie oddaleniu się od siebie, a w przypadku podjęcia leczenia, zwiększy szansę na skuteczność terapii.

Pora na terapię

Warto pamiętać, że mimo iż dla wielu impotencja jest tematem tabu, to jednocześnie w znaczącej większości przypadków jest uleczalna. Współcześnie dostępne metody leczenia obejmują; inhibitory PDES, inne leki doustne, iniekcje, tabletki podawane do cewki moczowej, urządzenia próżniowe czy wreszcie chirurgiczne implanty. Jeżeli lekarz zdiagnozuje problem, będzie w stanie dobrać najwłaściwszą terapię dla każdego pacjenta.

Podobne artykuły

Czy Polacy leczą zaburzenia erekcji?.


Przyczyny spadku libido.


Co warto wiedzieć o impotencji?.


Nasi partnerzy